Пређи на главни садржај

Društvena preduzeća

Društvena preduzeća su nastala u vreme samoupravnog socijalizma kao obliku industrijske demokratije u kojoj je privreda formalno bila u rukama radnika a pod nadzorom države. Društveno preduzeće je preduzeće koje u celini posluje  društvenim kapitalom koje je u vlasništvu radnika. Radnici upravljaju preduzećem preko Radničkog saveta koji bira i postavlja direktora.

Više o tome možete pročitati na sledećem linku:

https://istinasloboda.blogspot.com/2020/01/samoupravljanje.html

Od 2000.godine, po dolasku novih vlasti i promenom socijalno-ekonomskog sistema, nova vlast je počela sa sprovođenjem neo-liberalne politike u kojoj je privatizovan dobar deo nekadašnje socijalističke privrede u korist novih lokalnih oligarha i stranih vlasnika  međunarodnog privatnog kapitala. 

Trebamo da napomenemo da je sa pravne tačke gledišta tadašnja privatizacija koja se odigravala u periodu do 2006. godine bila protivustavna jer je po tadašnjem ustavu iz 1990. godine (koji je važio do 2006. kada je donet novi ustav) društvena, državna i privatna svojina su bile ravnopravne tako da nikako nije mogla biti ukinuta društvena svojina Zakonom o privatizaciji iz 2001.godine jer je taj zakon bio protivustavan. Samim tim su i tadašnje privatizacije društvenih preduzeća bile protivustavne. 

Privatizacija je tekla na taj način što su društvena preduzeća u procesu restruktuiranja bila podržavljena (prešla su u državnu svojinu Republike Srbije) a potom su kao državna preduzeća privatizovana. Za protivustavne privatizacije do dana današnjeg nije niko odgovarao pred pravosudnim organima Republike Srbije.

Prema podacima od aprila 2013.godine do kojih smo došli u članku "Večernjih novosti" u Srbiji i dalje postoji 250 preduzeća u društvenoj svojini. 

Vlada Srbije je u tom periodu podržavila IMT iz Beograda. U tom procesu je tada bilo još 35 preduzeća među kojima su Poljoprivredno-industrijski kombinat „Zemun“, „Energetika“, „Lola preduzetništvo“, Preduzeće za radno osposobljavanje i zapošljavanje invalida, slepih i slabovidih „Svetlost“, „Kvalitet“ i čak 23 vodoprivredna preduzeća.


Pravnu literaturu možete pronaći i nabaviti na našoj stranici klikom na link ispod:

https://pravniinfo.blogspot.com/2025/01/on-line-knjizara-rasprodaja-knjiga.html

Коментари

Популарни постови са овог блога

TUŽBA radi isplate zarade, putnih troškova i uplate doprinosa

Ispod se nalazi obrazac tužbe radi isplate zarade, putnih troškova i uplate doprinosa  kao primer koji pokazuje kako ona treba da bude sastavljena . U zagradama treba navesti prave podatke.  Čitaoci mogu slobodno da kopiraju obrazac tužbe za svoju ličnu upotrebu i na sopstvenu odgovornost. NAPOMENA: Samim dolaskom na ovu internet stranicu ,Vi kao posetilac,  bezuslovno u celosti prihvatate i saglasni ste u potpunosti sa činjenicom da imalac ove internet stranice neće snositi odgovornost za bilo kakvu štetu koja bi njenom upotrebom eventualno mogla da nastane.  Posetioci na sopstvenu odgovornost prihvataju, usvajaju i služe se informacijama i ostalim sadržajem dostupnim na internet stranici.  Pravni info preporučuje da se za rešavanje konkretnih pravnih problema obratite advokatu po svom izboru.  Pravni info polaže sva autorska prava, pa nije dozvoljeno javno objavljivanje bilo kog dela sadržaja internet stranice bez prethodno pribavljenog pismenog odob...

On-line knjižara - rasprodaja knjiga

Preko ove stranice možete naručiti traženu stručnu literaturu iz oblasti pravnih nauka među kojima je i literatura za potrebe pohađanja osnovnih akademskih studija na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Literaturu možete naručiti preko e-mail adrese  rodidori10@gmail.com  a kontakt osoba je Predrag Todorović. U nastavku je spisak knjiga koje su u prodaji: 1.) Krivično procesno pravo - autor: Milan Škulić - godina izdavanja: 2017. - broj strana: 537 - stanje očuvanosti knjige: sasvim očuvana - CENA = 2.000 RSD 2.) Pravo intelektualne svojine - autori: Slobodan M. Marković, Dušan V. Popović - godina izdavanja: 2018. - broj strana: 373 - stanje očuvanosti knjige: sasvim očuvana - CENA = 1.000 RSD 3.) Međunarodno javno pravo - autor: Milenko Kreća - godina izdavanja: 2019. - broj strana: 796 - stanje očuvanosti knjige: sasvim očuvana - CENA = 2.000 RSD 4.) Međunarodna ljudska prava - autori: Milan Paunović, Boris Krivokapić, Ivana Krstić - godina izdavanja: 2018. - broj str...

Porez za frilensere - poreski propisi od 2023.

Od 01.01.2023. godine stupila su na snagu nova pravila u pogledu oporezivanja frilensera u Republici Srbiji. Novi model iz 2023. se razlikuje u odnosu na model iz 2022. godine jer je uvedena mogućnost izbora kako će se plaćati porez, tj. uvedena su dva nova modela obračuna poreskog opterećenja. Prvi model je  pogodan kod frilensera sa redovnim a nižim primanjima . Kod tog modela normirani troškovi za tromesečni period su 96.000 dinara i na razliku se samo plaća 20%. Na primer: ako je frilenser imao prihod u iznosu od 50.000 din. mesečno tokom tri meseca, to je 150.000 din. od čega se oduzima 96.000 din. normiranih troškova. Porez se plaća na osnovicu od 54.000 din. odnosno plaća se 10.800 din. za celo tromesečje. Doprinosi su 25,5% za PIO što iznosi  13.770 din.  i 10,3% za zdravstveno osiguranje tj. 5.562 din. Prema tome, frilenser ukupno plaća 30.132 din. za tri meseca. Što znači da ukoliko tromesečni prihod nije bio veći od 96.000 din. frilenser ne plaća porez za taj p...