Пређи на главни садржај

OUR - Organizacija udruženog rada


Uporednom pravnom i političkom analizom uporedićemo institut i pojam OUR-a iz nekadašnjeg socijalističkog pravnog sistema SFRJ sa današnjim pravnim sistemom i privrednim subjektima u Republici Srbiji. 

Prošle godine navršilo se 50 godina od donošenja Ustava Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) iz 1974. godine. Ustav je najpoznatiji po tome što je Jugoslaviju kao federaciju pretvorio u konfederaciju republika čime je od države Jugoslavije ostao labavi savez jugoslovenskih republika što je dovelo do raspada iste 17 godina kasnije. 

Pored brojnih izmena, u tadašnji pravni poredak Socijalističke Republike Srbije i čitave Jugoslavije novim ustavom uveden je novi pravni institut i nova forma organizovanja preduzeća - Osnovna organizacija udruženog rada (poznatija kao OUR ili OOUR). Prema članu 14. stav 2. Ustava SFRJ: Osnovna organizacija udruženog rada osnovni je oblik udruženog rada u kojem radnici neposredno i ravnopravno ostvaruju svoja društveno-ekonomska i druga samoupravna prava te odlučuju o drugim pitanjima svojeg društveno-ekonomskog položaja.

Položaj tadašnjeg OUR-a kao preduzeća i privrednog subjekta u privrednom sistemu samoupravnog socijalizma u današnjoj tržišnoj privredi (kapitalizmu) zauzima privredno društvo. Zakon o privrednim društvima definiše privredno društvo kao pravno lice koje osnivaju pravna i/ili fizička lica radi obavljanja određene privredne delatnosti u cilju sticanja dobiti. Lica koja osnivaju društvo (osnivači) i lica koja mu naknadno pristupe nazivaju se članovi društva. Zakon dalje propisuje četiri osnovna oblika privrednog društva: ortačko društvo, komanditno društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću i akcionarsko društvo. 

Današnji Ustav Republike Srbije reguliše slobodu preduzetništva i ravnopravnost svih oblika svojine. Akcenat nije više na položaju radnika i njegovih potreba i društveno-ekonomskih i političkih zajednica već na pojedincu koji uživa ljudska prava i slobode. 

Dva pravna konstrukta i dva privredna modela - osnovna organizacija udruženog rada i privredno društvo - predstavljaju nadgradnju dva društveno-ekonomska uređenja: socijalizam i kapitalizam. Obe nadgradnje imaju bazu ili temelje. Bazu društveno-ekonomskog uređenja čini svojina. U prvom je baza sačinjena od kolektivnih oblika svojine (društvene, državne i zadružne) a u drugom bazu čini privatna svojina. 

U prvom uređenju privredni model je zajednica usmerena na afirmisanje razvoja čoveka radnika kao glavnog činioca socijalističkog društva i opšte dobro radničke klase (svih radnih ljudi) dok u drugom uređenju privredni model je korporacija koja služi svojim osnivačima (kapitalistima) kao mašina za pravljenje profita. U skladu sa tim ustavom su garantovana odgovarajuća politička, ekonomska i ostala prava svojstvena pravnoj i ekonomskoj prirodi pomenutih uređenja društva.

Interesantno je da oba uređenja javno proklamuju demokratiju kao oblik vladavine samo što svako za sebe ima svoj ugao gledanja na demokratski sistem. U jednom je demokratija zasnovana na vladavini radničke klase i njihovih delegata (biranih na delegatskim izborima) i profesionalnih i političkih saveza a u drugom na vladavini naroda, građana, birača i njihovih narodnih poslanika (biranih na parlamentarnim izborima) i političkih stranaka. Pravosuđe, policija i vojska igraju u oba uređenja istu ulogu čuvara društvenog uređenja i pravnog poretka. 

Prema strukturi upravljanja OUR je imao direktore, poslovni odbor i radnički savet a privredna društva imaju direktore, upravni odbor i skupštinu. S tim što je OUR demokratičniji i odražava besklasno društvo kao zacrtani cilj  socijalizma s obzirom na to da su radnici članovi svih upravnih tela dok u privrednom društvu skoro niko ili gotovo niko od radnika, u poznatoj praksi, u velikoj većini slučajeva nije član nijednog od pomenutih tela što odražava realnost kapitalističkog društva međuklasnih podela i razlika, dok je u socijalističkom uređenju uticaj radnika na politički sistem i državnu politiku u socijalizmu veći zato što kontrolišu bazu društva, oni su vlasnici sredstava za proizvodnju, oni imaju svojinu i pitaju se o gotovo svemu, a u kapitalizmu taj uticaj je daleko manji jer je rezervisan za privilegovanu manjinu vlasnika privatnog kapitala čija volja postaje zakon i oblikuje politički sistem dok radnik postaje birač sa pravom da bira od onoga što je ponuđeno na političkom tržištu. 

Tako da svaki od pomenutih privrednih subjekata jeste simbol onog pravnog poretka kome pripada: privredno društvo kao udruženi kapital i OUR kao udruženi rad. Jedan za  građansku demokratiju kao politički oblik diktature kapitala a drugi za radničku demokratiju (samoupravljanje) kao politički oblik diktature proleterijata. To je suština njihove sličnosti i razmimoilaženja, dva sistema, dve paradigme, nekada ih dele nijanse a nekada suštinska daljina koja zapravo najbolje oslikava pravi smisao ideološke borbe desnice i levice. 


Pravnu literaturu možete pronaći i nabaviti na našoj stranici klikom na link ispod:

https://pravniinfo.blogspot.com/2025/01/on-line-knjizara-rasprodaja-knjiga.html

Коментари

Популарни постови са овог блога

TUŽBA radi isplate zarade, putnih troškova i uplate doprinosa

Ispod se nalazi obrazac tužbe radi isplate zarade, putnih troškova i uplate doprinosa  kao primer koji pokazuje kako ona treba da bude sastavljena . U zagradama treba navesti prave podatke.  Čitaoci mogu slobodno da kopiraju obrazac tužbe za svoju ličnu upotrebu i na sopstvenu odgovornost. NAPOMENA: Samim dolaskom na ovu internet stranicu ,Vi kao posetilac,  bezuslovno u celosti prihvatate i saglasni ste u potpunosti sa činjenicom da imalac ove internet stranice neće snositi odgovornost za bilo kakvu štetu koja bi njenom upotrebom eventualno mogla da nastane.  Posetioci na sopstvenu odgovornost prihvataju, usvajaju i služe se informacijama i ostalim sadržajem dostupnim na internet stranici.  Pravni info preporučuje da se za rešavanje konkretnih pravnih problema obratite advokatu po svom izboru.  Pravni info polaže sva autorska prava, pa nije dozvoljeno javno objavljivanje bilo kog dela sadržaja internet stranice bez prethodno pribavljenog pismenog odob...

On-line knjižara - rasprodaja knjiga

Preko ove stranice možete naručiti traženu stručnu literaturu iz oblasti pravnih nauka među kojima je i literatura za potrebe pohađanja osnovnih akademskih studija na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Literaturu možete naručiti preko e-mail adrese  rodidori10@gmail.com  a kontakt osoba je Predrag Todorović. U nastavku je spisak knjiga koje su u prodaji: 1.) Krivično procesno pravo - autor: Milan Škulić - godina izdavanja: 2017. - broj strana: 537 - stanje očuvanosti knjige: sasvim očuvana - CENA = 2.000 RSD 2.) Pravo intelektualne svojine - autori: Slobodan M. Marković, Dušan V. Popović - godina izdavanja: 2018. - broj strana: 373 - stanje očuvanosti knjige: sasvim očuvana - CENA = 1.000 RSD 3.) Međunarodno javno pravo - autor: Milenko Kreća - godina izdavanja: 2019. - broj strana: 796 - stanje očuvanosti knjige: sasvim očuvana - CENA = 2.000 RSD 4.) Međunarodna ljudska prava - autori: Milan Paunović, Boris Krivokapić, Ivana Krstić - godina izdavanja: 2018. - broj str...

Porez za frilensere - poreski propisi od 2023.

Od 01.01.2023. godine stupila su na snagu nova pravila u pogledu oporezivanja frilensera u Republici Srbiji. Novi model iz 2023. se razlikuje u odnosu na model iz 2022. godine jer je uvedena mogućnost izbora kako će se plaćati porez, tj. uvedena su dva nova modela obračuna poreskog opterećenja. Prvi model je  pogodan kod frilensera sa redovnim a nižim primanjima . Kod tog modela normirani troškovi za tromesečni period su 96.000 dinara i na razliku se samo plaća 20%. Na primer: ako je frilenser imao prihod u iznosu od 50.000 din. mesečno tokom tri meseca, to je 150.000 din. od čega se oduzima 96.000 din. normiranih troškova. Porez se plaća na osnovicu od 54.000 din. odnosno plaća se 10.800 din. za celo tromesečje. Doprinosi su 25,5% za PIO što iznosi  13.770 din.  i 10,3% za zdravstveno osiguranje tj. 5.562 din. Prema tome, frilenser ukupno plaća 30.132 din. za tri meseca. Što znači da ukoliko tromesečni prihod nije bio veći od 96.000 din. frilenser ne plaća porez za taj p...